Şükran Günleri coşkuyla başladı

Bolumuzun Babası, hayırsever iş adamı merhum İzzet Baysal için her yıl düzenlenen “İzzet Baysal Şükran Günleri” bu yıl da büyük coşku ile başladı. Şükran Günleri kapsamında ilk olarak Atatürk Anıtı’nda Saygı Duruşu gerçekleştirilerek İstiklal Marşı okundu ve Bolu Halkı adına Bolu Kent Konseyi tarafından Anıta çelenk sunuldu.

Daha sonra Bolu Belediyesi Bandosu eşliğinde Anıtpark’tan İzzet Baysal Heykeli’ne kadar İzzet Baysal Caddesi üzerinden Şükran Yürüyüşü gerçekleştirildi. İzzet Baysal Heykeli önünde gerçekleştirilen programın ardından ilk gün etkinlikleri sona erdi.   

İzzet Baysal Şükran Günleri büyük bir coşkuyla başladı. Etkinlikler çerçevesinde ilk olarak Atatürk Anıtı’nda Saygı Duruşu gerçekleştirilerek, İstiklal Marşı okundu ve Bolu Halkı adına Bolu Kent Konseyi tarafından Anıta çelenk sunuldu. Anıttaki programın devamında, Bolu Belediyesi Bandosu eşliğinde Anıtpark’tan İzzet Baysal Heykeli’ne kadar İzzet Baysal Caddesi üzerinden Şükran Yürüyüşü gerçekleştirildi. Programlara Adalet Bakanı Bekir Bozdağ,  Bolu Valisi Aydın Baruş, Bolu Milletvekilleri Ali Ercoşkun, Fehmi Küpçü, Tanju Özcan, Bolu Belediye Başkanı Alaadddin Yılmaz, Abant İzzet Baysal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hayri Coşkun, Bolu Belediye Başkan Yardımcısı Emine Davarcıoğlu, İzzet Baysal Vakfı Başkanı Ahmet Baysal, Vakıf Mütevelli Üyeleri, protokol üyeleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

İzzet Baysal Anıtı önünde devam eden program, Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı. Ardından Valilik, Belediye ve Abant İzzet Baysal Üniversitesi İzzet Baysal Anıtı’na saygı çelenklerini sundu. Program açılış konuşmaları ile devam etti.

Programda ilk olarak üniversiteli öğrenciler adına AİBÜ Türk Dili ve Edebiyatı 3. sınıf öğrencisi Şule Yıldırım konuşma yaptı. Yıldırım, “Ben Abant İzzet Baysal Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü 3. Sınıf Öğrencisi Şule Yıldırım. Bugün burada siz değerli konukların huzurunda, üniversitedeki bütün öğrenci arkadaşlarım adına Türkiye’nin dört bir yanından gelip yine vatanına, milletine faydalı hale gelmeyi kendisine yol bilmiş biz öğrenciler için Bolu’yu yuva haline getiren İzzet Baysal’ın şehrinde öğrenci olmanın, onun bıraktığı mirasın içinde yoğrulup hayatın içinde bulunmanın haklı gururundan bahsetmek istiyorum. Hayatta her zaman bizi biz yapan, bizi olduğumuz yere getiren umutlarımız vardır. Üniversiteye hazırlanan, üniversiteyi olması gereken yer konusunda kendisine umut haline getiren bütün öğrencilerin hayalleri onlara yalnızca bir bilgisayar ekranında sunulur. Artık yolunu kendi bulacaktır. İşte bu noktada ben diyorum ki; Abant İzzet Baysal Üniversitesi öğrencileri olarak bizler daha farklıyız. Bize sunulan yolun yanında bir de o yolu nasıl yürüyeceğimizi gösterecek bir kılavuzumuzun ismi verildi. Bu isim İzzet Baysal. Bizler hemen her caddesinde, hastanesinde, okulunda bize kollarını açmış ancak bunları yalnızca bir şehir olmanın gerekleri olarak bünyesinde bulunduran bir şehre gelmedik. Kendimizi üniversiteden önce veya sonra ve hatta son nefese kadar her karışında bize insan gibi insan olmayı buyuracak, içimize bunu nakış nakış dokuyacak bir mirasın ortağı olmuş oluverdik. Bize düşen artık sadece hayatımıza tutulan ışığı takip etmek oldu. Bunu yapmanın yek yolu Rahmetli İzzet Baysal’ı tanımak onu olduğu gibi tanımaktı. Bunu yapmak zor olmayacak. Çünkü bu şehre onun tarafından kazandırılmış her değer bir kulak uzattığımızda bize fısıldanıyor” dedi.

“Benim için bir onur vesilesi”

Yıldırım’ın ardından, halk adına da Ekrem Kesmen konuşma yaptı. Kesmen konuşmasında şu ifadeleri kullandı; “Ben Bolu Ticaret ve Sanayi Odası Genel Sekreterliğini 25 yıl yaptıktan sonra emekli olmuş Bolulu bir vatandaşım. Görevim süresi içinde Sayın İzzet Baysal’ı tanıma, aynı mekanda bulunma ve elini öpme şerefine nail oldum. 11 Mayıs 1988 tarihinde dönemin Belediye Başkanı Sayın Necdet Gören Bey’in ilk kez organize ettiği İzzet Baysal Şükran Günlerinde Bolu Haber Gazetesi’nin çıkarttığı özel sayıda “3. babamız” başlıklı bir yazı yazmıştım. Yine 2009 tarihindeki şükran günleri etkinliklerinde Bolu Detay Gazetesi’nin çıkarttığı özel sayıda Ahmet Amca başlıklı bir yazı yazmıştım. İzzet Baysal için baba, Ahmet Baysal için amca ifadelerini halkımız, ilgililer ve yetkililer tarafından benimsenerek o günden bu güne kadar kullanılmıştı ilelebet kullanılmaya devam edecek. Bu benim için bir onur vesilesidir.”

Ahmet Amca’dan İzzet Baba’ya 15. mektup

İzzet Baysal Vakfı Başkanı Ahmet Baysal, konuşmasına üniversiteli öğrenciler adına konuşan AİBÜ Türk Dili ve Edebiyatı 3. sınıf öğrencisi Şule Yıldırım’ın konuşmasından çok etkilendiğini söyleyerek başladı. Öğrenciden kayıtlara geçirilmek üzere konuşmasını da isteyen Ahmet Baysal, duygu yüklü konuşmasından sonra öğrencilerin amcası İzzet Baysal’ın izinden gittiğini anladığını kaydetti. İzzet Baysal’ın Türkiye’nin birçok yerindeki hayırseverlere örnek olduğunu söyleyerek, ölümünün ardından amcasına yazdığı 15. mektubu okuyan Ahmet Baysal, “Sevgili amca Bolu’nun baş tacı olmaya devam ediyorsun. Bu yıl senin için Bolu Halkı 15’inci etkinliğini düzenliyor. Bolu vakfa ve eserlerine sahip çıkıyor” diyerek her yıl olduğu gibi bu yıl da vakıf tarafından Bolu’ya armağan edilen eserleri sıraladı. Ahmet Baysal konuşmasında ayrıca İzzet Baysal Devlet Hastanesi Köroğlu Ünitesinin de yapılan görüşmeler sonrası İzzet Baysal Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi olacağını ve bu hastanenin tüm bölgeye hitap edeceğini söyledi.

“Üniversitemiz büyümeye devam ediyor”

Ahmet Baysal’dan sonra kürsüye çıkan Abant İzzet Baysal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hayri Coşkun ise, “Saygı değer büyüğümüz İzzet Baysal; Sizi her geçen gün özlemle anıyor, hasretle arıyoruz. Kurduğunuz ve en büyük eserim dediğiniz üniversitemiz her alanda büyümeye devam ediyor” dedi.

“Hayırseverlerimiz gibi örnek çalışmalar yapmaya uğraşıyoruz”

Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz ise büyük hayırsever İzzet Baysal’ı bir kez daha rahmetle ve minnetle andığını ifade ederek, “Bize Osmanlı Devletinden gelen vakıf geleneğini devam ettiren örnek bir insandır İzzet Baysal. Diğer taraftan ise Ahmet Baysal da O’nun mirasını çok güzel bir şekilde devam ettiriyor. Bizlerde büyüklerimizin yaptıklarına örnek olacak çalışmalar yapmaya çalışıyoruz” dedi. Başkan Yılmaz konuşmasının sonunda ise eski cezaevi binasının da İzzet Baysal Kent Müzesi olacağının müjdesini verdi.

“O, müstesna kişiliklerden biridir”

Bolu Valisi Aydın Baruş ise İzzet Baysal’ın ismi bir şehir ile özdeşleşen ender şahsiyetlerden biri olduğunu söyleyerek, “Bir şehrin ismi anıldığında o şehirden ayrı düşünülemeyecek insanlar vardır. O şahısların adları o şehrin insanlarının hafızasında asırlar boyu yaşamaya devam eder. Ancak, hem bir şehrin hafızasında hem de o şehrin insanlarının günlünde yaşamaya devam etmek ve hayırla yad edilmek çok az kişiye nasip olan bir hususiyettir. Bunun için orada yaşayanların hayatının her alanına dokunan ederler, değerler bırakmanız gerekir. İsmi bir şehirle özdeşleşmiş ender şahsiyetlerden biridir İzzet Baysal. Bolu denilince İzzet Baysal’ın, İzzet Baysal denilince Bolu’nun akla gelmemesi mümkün değildir. O, içinde yaşadığı toplumun, Bolu insanının sorunlarıyla hemhal olmuş, erdemli bir toplumun vazgeçilmez bir özelliği olan hayır işlerini sürekli hale getirmiş müstesna kişiliklerden biridir” dedi.

Programda son konuşmayı ise Bolu’ya gelerek İzzet Baysal Şükran Günlerine katılan Adalet eski Bakanı Bekir Bozdağ yaptı.

“İzzet Baysal’ı Yozgat’taki Yozgatlı da, Ankara’daki Ankaralı da bilir ve konuşur”

İzzet Baysal ismi sadece Bolululara has bir isim değildir. Esasında o, Türkiye’nin 81 iline ve bütün Türk insanına mal olmuş, ünü yaptıkları ile Türkiye sınırlarını da aşmış hepimizin iftihar ettiği, gurur duyduğu büyük bir insan, büyük bir liderdir. Benden önce yapılan konuşmalar içerisinde çok güzel şeyler ifade edildi. Herkes kendi açısından merhum İzzet Baysal’ı değişik yönleri ile ele aldılar. Bende üniversite gençliği adına konuşan Şule Yıldırım kızımıza özellikle teşekkür ediyorum. Gerçekten güzel bir konuşma yaptı. Merhum İzzet Baysal’ı doğru anladıkları, doğru anlattıklarını buradan gösterdi. İzzet Baysal bütün gençler için, yaşayan herkes için evvela kendi başına başarılı olmanın sırlarını ve özelliklerini kendi hayatında gösteren örnek bir isimdir. Başarılı olmak isteyenlerin mutlaka rehber edinmesi gereken bir isimdir. Pek çok zorlukları aşarak, hayallerini gerçekleştirebilmenin Bolu’da, Türkiye’de var olabilmenin ve varlığını herkese ve her kesime kabul ettirebilmenin örnek ismidir. Herkes birlilerini kendine sevdirmek için uğraşır. Ama etrafımıza baktığımızda hepimiz bizim gibi düşünenler tarafından daha çok sevildiğimizi, daha çok sayıldığımızı da görebiliriz.  Herkes tarafından sevilmek nasıl olur sorusunu sorduğumuz zaman bu cevabı İzzet Baysal’dan bulmak mümkün. Burada bunu görüyorum. O, sadece Boluluların değil Türkiye’nin dört bir tarafındaki imkan sahibi insanlara da örnek olmuştur. Yozgat’ta İzzet Baysal’ın Bolu’ya yaptığını bütün Yozgatlılar konuşur. Ankara’da ise Ankaralılar konuşur ve herkes der ki bizde de keşke bir İzzet Baysal olsa. Bunun için ben bütün Bolululara da teşekkür ediyorum. Çünkü Bolulular böyle büyük bir insanı yetiştirdiği için. İzzet Baysal en büyük yardımını eğitim ve sağlığa verdiğini görüyoruz. Çünkü gelecek nesiller eğitimle daha iyi olacaklar. Bir gün geliyor herkes ölüyor, bir çok insan unutulup gidiyor. Eğer öldükten sonra yaşamak isteyen varsa onun için de merhum İzzet Baysal güzel bir örnektir. Esasında hayırları ile yaptığı eserleri ile yaşamanın yolunu da gösteriyor. O’nun adı Bolulular tarafından yaşatıldığı gibi Türkiye’nin dört bir tarafındaki insanlarla da yaşatılıyor, rahmetle yad ediliyor. Bu açıdan da baktığımızda İzzet Baysal önemli bir Türk insanıdır, önemli bir vatan evladıdır. Ben de İzzet Baysal’ı bir kez daha rahmetle dua ile yad ediyorum. Mekanı cennet olsun. Vakıf Mütevelli Heyeti Başkanı Ahmet Beyi de dinledik buradan. Ahmet Baysal konuşmasında izinden gittiklerini söyledi, bir nevi kendisine rapor sundu. Bütün Boluhayırların mühendisi Ahmet Baysal gibi yeni hayırların mühendisleri, İzzet Baysal gibi yeni vakıf insanları da üretecektir. İnanıyorum ki önümüzdeki yıllarda bunun sayısı artarak da devam edecektir. Ahmet Baysal’ın vakıf eserlerine sahip çıkma konusundaki hassasiyetini, bir babanın evladına olan hassasiyetine benzetiyorum. Bunun için hastane çalışmalarındaki hassasiyetini çok iyi anladım ve takdir ettim. İnşallah İzzet Baysal Ruh ve Sinir Hastalıkları Bölge Hastanesi Bolumuza ayrı bir güç, ayrı bir kuvvet katacaktır. Şimdiden hayırlı uğurlu olsun. Belediye Başkanımız da yaptığı çalışmaları da anlattı ve bu çalışmaların bir tarafında da Adalet Bakanlığı olduğunu söyledi. Umarım ki Başkanımızın da dediği gibi Bolu’ya modern bir Adalet Sarayı kazandırıyoruz. Haziran Ayı’nın içinde Adalet Sarayı’nın ihalesi yapılacaktır ve çalışmalara başlanacaktır. Bolu’ya yakışır bir şekilde Adalet Sarayı’nı Bolumuza kazandıracağız. Sözlerime son verirken Bolu’nun yetiştirdiği hayırsever, iyiliksever hepimize örnek bir insan olan merhum İzzet Baysal’ı bir kez daha rahmet, şükran ve dua ile yad ediyorum” dedi.

Konuşmaların ardından, program Yukarı Çarşı, Taşhan ve Belediye meydanında halka yemek verilmesi ile devam etti.

Haber / Fotoğraf : Oğuzhan YALINIZ

1_19 1_1 1_2 1_3 1_4 1_5 1_6 1_7 1_8 1_9 1_10 1_11 1_12 1_13 1_14 1_15 1_16 1_17 1_18