Basın Toplantısı

Bolu Kent Konseyi Yürütme Kurulu Üyeleri ile Bolu’da ki yerel gazete imtiyaz sahipleri Köroğlu Otelde düzenlenen kahvaltı da bir araya geldi.

Köroğlu Otelde düzenlenen kahvaltıya, Bolu Belediye Başkan Yardımcısı Hüseyin İka,  Kent Konseyi Yürütme Kurulu Başkanı Nadir Garipoğlu, Kent Konseyi Yürütme Kurulu Üyeleri ve siyasi gazete temsilcileri katıldı.

Belediyeler yasası ile kurulmaları zorunlu hale getirilen kent konseylerinin kuruluş amaçları hakkında bilgi veren Kent Konseyi Yürütme Kurulu Başkanı Nadir Garipoğlu, “1996 yılında İstanbul’da gerçekleştirilen Habitat 2 Konferansının ardından yerel düzeyde yaygın bir biçimde örgütlenen Yerel Gündem 21’lerin başarılı bir şekilde uygulanması gerçeği vardır” dedi.

Kent konseylerinin 03.07.2005 tarih ve 5393 sayılı Belediye Kanunu ile yasal bir dayanağa kavuştuğunu belirten Garipoğlu, kent konseylerinin kuruluş amaçları hakkında da şunları söyledi; “Yasanın 76. maddesinde, kent yaşamında kent vizyonunun ve hemşerilik bilincinin geliştirilmesi, kentin hak ve hukukunun korunması sürdürülebilir kılınması, çevreye duyarlılık, sosyal yardımlaşma ve dayanışma, saydamlık, hesap sorma ve hesap verme, katılım ve yerinden yönetim ilkelerini hayata geçirmeye çalışır denir.”

Kent Konseylerinin görev alanlarıyla ilgili olarak ta bilgi veren Garipoğlu, kent konseyinin çalışmaları hakkında da bilgi verdi. Gazete temsilcileri ile fikir alışverişinde bulunuldu, kent konseyinin tanıtımı noktasında destekleri istendi.

 

IMG_3853 IMG_3848

 

Kaynak : http://www.memleketimbolu.com