Emniyet Müdürü Kızılkaya açıkladı

Kent Konseyi, Bolu’da son dönemlerin en çok tartışılan konularının başında gelen ‘Bolu’daki yabancı sığınmacılar’ hakkında bir toplantı düzenledi. Toplantıya katılan İl Emniyet Müdürü Mustafa Kızılkaya, Bolu’daki sığınmacılar ve karıştıkları iddia edilen asayiş olaylarıyla ilgili çarpıcı bilgiler verdi.

Toplantıya İl Emniyet Müdürü Mustafa Kızılkaya katılarak Bolu’daki sığınmacıların sayıları ve uyrukları gibi bilgilerin yanı sıra bu sığınmacıların şehirde karıştığı suçlar gibi herkesin merak ettiği konular hakkında bilgiler verdi.

SPEKÜLATİF BİR KONU

Toplantıya Kent Konseyi Başkanı Nadir Garipoğlu ve çok sayıda Konsey üyesi katıldı. Garipoğlu, Bolu’da çok spekülatif bir konu olduğu için böyle bir toplantı düzenlemeye karar verdiklerini ifade etti.

Toplantının başında Bolu Emniyeti Yabancılar Şube Müdürü İlker Selçuk, sığınmacılarla ilgili genel bilgiler verdi. Selçuk, Türkiye’ye her 4 saniyede 1 sığınmacının giriş yaptığını söyledi. Bolu’da 2014 yılı resmi verilene göre 1632 Iraklı, 140 İranlı, 125 Afgan, 154 Suriyeli olmak üzere 2 binin üzerinde sığınmacı olduğunu ifade etti.

BOLU İSTASYON İL KONUMUNDA

Bolu’nun bu açıdan istasyon il olduğunun altını çizen Selçuk, bu sığınmacıların Kanada, ABD ve Avustralya’ya gitmek için başvuru yaptıklarını, başvuru sürecinde burada yaşamaya devam edeceklerini ifade etti. Kanada’nın eğitim seviyesi yüksek yabancıları kabul ettiğine dikkat çeken Selçuk, Avustralya’nın daha fazla nüfus ihtiyacından dolayı kabul edebileceklerini söyledi. Sığınmacıların bu ülkeye kabul edilmemeleri durumunda ülkelerine geri döneceklerini söyleyen Selçuk, Bolu’daki sığınmacıların eğitim durumlarını ve buraya geliş nedenlerini de istatistiki olarak paylaştı.

Buna göre Bolu’daki mültecilerin yüzde 75’i politik nedenlerle, yüzde 25’i diğer sebeplerle ülkesini terk etti. Yüzde 50’si ilkokul, yüzde 30’u lise, yüzde 20’si üniversite mezunu. Yüzde 60’ı evli, yüzde 40’ı bekar. Yüzde 70’inin maddi durumu kötü, yüzde 30’unun maddi durumu iyi. Yüzde 75’i sadece Arapça biliyor. Yüzde 25’i ikinci bir dil biliyor.

MÜLTECİLERLE İLGİLİ ŞEHİR EFSANELERİ

İl Emniyet Müdürü Mustafa Kızılkaya ise Bolu’da çok konuşulan ‘Sığınmacıların asayiş olaylarına karıştığı, çok suç işledikleri’ ile ilgili konularda açıklamalar yaptı. Kızılkaya, bu konuyla ilgili çok fazla şehir efsanesi olduğunu ifade ederek “Bu şekilde çok şikayet alıyoruz. Bir tanıdığım bir gün yanıma gelerek bana 15-16 yaşlarında genç bir kızımızın caddede dururken bir yabancı uyruklunun, genç kızın başındaki gözlüğü alıp kaçtığını öğrendiğini söyledi. Ben de hemen kameralara bakalım, araştıralım, dedim. Ama böyle bir şey yaşanamadığını öğrendik. Bir konu da yine yabancı uyrukluların Karaçayır Parkı’nda ve Atatürk Orman Parkı’nda kadın ticareti yaptıkları yönünde de ihbarlar aldık. Bu konuyu da araştırdık. Bu tür şeyler gerçek değil” dedi.

SUÇLARA KARIŞANLAR SIĞINMACI DEĞİL TURİST

İnsanların sığınmacılarla yabancı turistleri karıştırdığını söyleyen Kızılkaya, “Bolu’da 2014 yılı içerisinde adli olaylara karışan 3 yabancı var. Ama bu şahıslar, sığınmacı değil, Bolu’ya turist olarak gelmiş kişiler. Onlar da sınır dışı edilmiştir” ifadelerini kullandı.

KALABALIK GEZDİKLERİ İÇİN SUÇLU GİBİ GÖRÜNÜYORLAR

Bolulu vatandaşların sığınmacıların çok suç işlediği yönünde algısı olduğuna da değinen Kızılkaya, “Buradaki sığınmacılar, azınlık psikolojisiyle kalabalık geziyorlar. Kültürleri gereği biraz sesli ve el-kol işaretleri yaparak konuşuyorlar. Bolulu vatandaşlarımızda da onların suça meyilli oldukları gibi bir izlenim oluyor” diye konuştu. Kızılkaya, yine bu konuyla ilgili çarpıcı bir bilgi de vererek “Şunu net olarak söyleyebilirim. Bolu’daki sığınmacılar, herhangi bir suça karışmadılar. Bolulu vatandaşları rahatsız edecek hiçbir suça karışmadılar. Fakat Bolulu vatandaşlarımızın rahatsız etmelerinden dolayı mağdur duruma düştüler” ifadelerini kullandı.