Kent Konseyi Genel Kurulu Toplandı

Temmuz Ayında yapılan Olağan Genel Kurul Toplantısı ile yeni Yürütüme Kurulunu oluşturan Bolu Kent Konseyi yeni dönemin ilk Olağan Genel Kurul Toplantısını yaptı.

Necip Fazıl Kültür Merkezinde 18 Şubat 2015 Çarşamba Günü gerçekleştirilen toplantıya Kent Konseyi Yürütüme Kurulu Üyeleri ve Genel Kurul Üyeleri katıldı. İstiklal Marşı ve Saygı duruşu ile başlayan toplantıda açılış konuşmasını Kent Konseyi Başkanı Nadir Garipoğlu yaptı. Kent Konseyinin çalışmaları hakkında bilgiler veren Garipoğlu , Yürütme Kurulu üyeleri ile birlikte Bolu için projeler üretmeye, halkın sıkıntı yaşadığı konularda ilgi kurum ve kuruluşları devreye sokarak sıkıntıların giderilmesi konularında çalışacaklarını söyledi.

Bolu Belediye Başkanı Alaaddin YILMAZ’da yaptığı konuşmada birlik ve beraberlik mesajları vererek Bolu için yapılacak çalışmalarda herkesin fikrine açık olduklarını bu anlamda kent konseylerinin ve sivil inisiyatifin yerel idareye yön vermeleri gerektiğini vurguladı. Başkan Yılmaz; ““Kent Konseyleri şehrin tüm meselelerini irdelemek olgunlaştırmak ve olgunlaşan projeleri de yerel idareye Belediye ve il genel meclisine sunarak bizlere yön göstermeliler. Geçmişte buna benzer Belediye Başkanlarının yaptığı organizasyonlar vardı ama onlar biraz siyasi kaldı. İlk kurulduğunda biraz belediye güdümü içinde, toplum tarafından idarenin kendi kendini aklamak için kurulmuş gibi algılandığı yapılardı. Kentin ileri gelenleri, sivil inisiyatifin tamamı, siyasi olarak her görüş, düşünce olarak her fikrin ifade edildiği yapılar bunlar. Kentin bu yapılara sahip çıkması lazım. Bu yapıların kentin geleceği ile ilgili kararlar alması ve yönlendirmesi gerekiyor. Biz idarecilerin buna son derece ihtiyacı var.” Dedi.

Başkan Yılmaz’ın konuşmasının ardından, Kent Konseyi Genel Sekreteri Sema BOSTANCI tarafından faaliyet raporu okundu. Göreve geldikleri günden bugüne kadar çeşitli ziyaretler ve toplantılar gerçekleştirerek Bolu halkının sorunlarına ışık tutmaya ve halkı bilgilendirmeye çalıştıklarını söyleyen BOSTANCI; “Kent Konseyi Yürütüme Kurulumuz Yalova’da gerçekleştirilen Türkiye Kent Konseyleri Birliğinin “ Şehirlerin Deneyimleri, Dünü, Bugünü, Yarını” konulu toplantıya katılarak çalışmalarımıza adım atmış olduk. Gördük ki henüz kent konseylerinin tanınırlığı çok az. Biz de işe kendimizi tanıtmakla başladık. Hem tanımak hem de tanıtmak adına. Valimizden Belediye Başkanımıza, Siyasi Partilerden Kamu Kurum ve Kuruşlarına ziyaretlerde bulunduk. Bu arada ülkemizde olan ve ilimizde de sıkıntılı hale gelen sığınmacılarla ilgili sorun hakkında brifing aldık. Emniyet Müdürümüz Sayın Mustafa KIZILKAYA beyefendinin bizzat katılarak Yabancılar Şube Müdürü Abdulvahap İlker SELÇUK ile beraber verdikleri bilgileri kamuoyuyla paylaşarak gündeme ışık tutmaya çalıştık. Arkasından Yeni mahalle olan köylerimizin muhtarları ile Bolu Belediyesi yetkililerini bir araya getirerek sorunları ve çözüm yolları hakkında görüş alışverişinde bulunmalarını sağladık. Konseyimize gelen ve bizimde bizzat şahit olduğumuz şehir içi toplu taşımacılığı ve yeni ulaşım planı ile ilgili sıkıntıları belediye ile görüşerek yine halkımızı aydınlatma konusunda belediye Destek Hizmetleri Müdürlüğü Ulaşım Birimi Sorumlusu İsmail CİVELEK’den brifing alarak aydınlatmaya çalıştık. Hala devam eden sıkıntıları aşmak için de çalışmalarımıza sürmektedir.” diyerek “Bolu için bir fikrim var” diyen herkese kapılarının açık olduğunu ifade etti.

Toplantıda, Büyük hayırsever Bolumuzun Babası Rahmetli İzzet Baysal için 25 yıldır organize edilen ve son yıllarda organizasyonu Bolu Kent Konseyi tarafından yapılan “İzzet Baysal’a Şükran Günleri” programı ile ilgili toplantıya katılanların görüş ve önerileri alınarak, Mayıs ayında gerçekleştirilecek programın tohumları atılmış oldu.

Toplantının 4. Gündem maddesi gereği Yürütme Kurulu tarafından hazırlanarak genel kurul üyelerinin oylarına sunulan Bolu Kent Konseyi Çalışma Usul ve Esaslarına Dair Yönerge oy çokluğu ile kabul edildi.

Toplantının bir diğer gündem maddesini oluşturan “Bolu Termal Turizmi ve Yatırımlar” ile ilgili sunum İl Genel Meclis Başkanı Yaşar YÜCEER tarafından gerçekleştirildi. YÜCEER sunum öncesinde yaptığı konuşmada, Kent Konseyinin böyle bir konuyu ele alarak, yapmış oldukları çalışmaları tanıtma ve anlatma fırsatı verdikleri için teşekkür etti. İlimizin termal su kaynaklarının, tesislerinin ve yapılması planlanan çalışmaların anlatıldığı sunum sonrası Kent Konseyi Başkanı Nadir GARİPOĞLU, İl Özel İdaresine teşekkür ederek, ““ Bir şehrin termal turizmin olması için mutlaka tesislere ihtiyacı var. Tesis olmayan tere turist gelmez. Afyon almış başını gidiyor. Afyon yeni açtığı tesislerle ve yaptığı reklamla termal turizmde söz sahibi oldu. Bolu’ya yatırımcı getirip bu tesisleri kurdurursak bizlerde kısa zamanda termal turizmde ses getirmiş oluruz. Ben Bolu’yu Termal tesisleri kurulmuş turizme açılmış olarak hayal ediyorum. Bunun içinde Kent Konseyi’nin başında olduğum müddetçe Özel idareyi çok rahatsız edeceğim.” dedi.

Toplantı dilek ve temenniler konuşmaları ile sona erdi.

 

 

IMG_6237 IMG_6224 IMG_6208 IMG_6191 IMG_6162 IMG_6160