Sosyal Sorumluluk Ödülü Orhan Uçar’ın

Bolu Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) tarafından 2006 yılından beri verilen İzzet Baysal Sosyal Sorumluluk ödülü, bu sene İzzet Baysal vakfı Mütevelli Heyeti Üyesi Orhan Uçar’a verildi.

Bolu TSO’nun konferans salonunda gerçekleşen ödül törenine, Bolu Valisi Aydın Baruş, Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, Abant İzzet Baysal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hayri Coşkun, Bolu TSO Başkanı Türker Ateş, İzzet Baysal Vakfı Başkanı Ahmet Baysal ile eşi Solmaz Baysal, Vakfın mütevelli heyeti üyeleri, daire amirleri, Bolu İş dünyasının tanınmış isimleri ve vatandaşlar katıldı.

Tören öncesinde Gazeteci Yazar Muharrem Demirel, İzzet Baysal için yazdığı “İzzet Baysal’a Şükran” isimli şiirini okudu. Duygu yüklü şiiri dinleyen davetliler, Demirel’i dakikalarca alkışladı.

Ödül töreninde konuşan Bolu valisi Aydın Baruş, Bolu’ya yeni geldiği için İzzet Baysal’ın Bolu için ne anlam taşıdığını Şükran Günlerinde anladığını ifade ederek, “Öyle bir manevi miras, öyle bir ruh bırakmış ki Bolu’ya en küçüğünden en büyüğüne insanların İzzet Baysal ismini duyduğunda ne kadar büyük bir saygıyla ürperdiğini görmek onur verici. Böyle bir saadetin fani olan sayılı insanlar dışında hiç kimseye nasip olmadığını düşünüyorum” diye konuştu. İzzet Baysal’ın Bolu’ya bırakmış olduğu mirası devam ettiren anlayışın hem STK’lar, hem kamu kurumları, hem de vatandaşlar tarafından devam ettirilmesine çok sevindiğini anlatan Baruş, “Bu nedenle Ticaret ve Sanayi Odamızın 2006 yılından beri vermiş ödülü, bu sosyal sorumluluk ödülünü de çok anlamlı ve önemli görüyorum. Çünkü bu hayırseverlik anlayışının topluma ölümsüz eserler verme ve fani hayattan gittikten sonra da sizin arkanızdan hayırla yad edilecek eserler bırakma anlayışının Bolu’da devam etmesi çok sevindirici bir durum. Bu anlamda ödül alan Orhan Uçar beyi de canı gönülden tebrik ediyorum. İzzet Baysal’ın bırakmış olduğu mirası devam ettirdiği için” dedi.

Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz ise, İzzet Baysal Sosyal Sorumluluk ödülünü almaya hak kazanan Orhan Uçar’ın Bolu için çok önemli biri olduğunu ifade ederek, “Bolu’da yaşayıp da Bolu’ya hizmet konusunda fikir üreten insan sayısı çok fazla değil. Kaldı ki, Bolu’da doğmamış, eğitiminin ardından Bolu’dan ayrılmış gitmiş, ama Bolu ile irtibatını hiç kesmemiş. Köyü ile irtibatını hiç kesmemiş ve Bolu ile ilgili ürettiği fikirleri bir sürü proje yaparak önümüze koyup bunu böyle yapamaz mıyız diyen birisi. Onun böyle bir sorumluluk ödülü alması gerçekten beni de son derece gururlandırdı. Ben doğduğu yeri unutmayan ve Bolu2nun dışında yaşamasına rağmen burası ile irtibatını sürekli kuvvetlendiren ve kalıcı ne yapabilirim diye düşünen insanlara ihtiyacımız olduğunu ifade etmek istiyorum. Bütün iller de bu tür insanlara ihtiyacımız var. Allah bu insanların sayısını arttırsın” şeklinde konuştu.

Bolu TSO Başkanı Türker Ateş’de, Bolu’nun babası, şehrin modern ve gelişmiş yüzünün baş mimarı olan ve ismini Bolu’nun tarihine altın harflerle kazıyan İzzet Baysal’ın adını taşıyan sosyal sorumluluk ödülünü 2006 yılından beri verdiklerini belirtti. Merhum İzzet Baysal anısına düzenlenen “İzzet Baysal Şükran Günleri” kapsamında Baysal’a olan vefa borçlarına küçük de olsa karşılık verebilmek için “İzzet Baysal Sosyal Sorumluluk Ödülünü” verdiklerini anlatan Ateş, “İzzet Baysal’ın fikirleri ile aydınlanan onun izinden giden bu kişi ve kurumlarımız her yıl bu ödülü almaya hak kazanıyor. Bu yıl da ödülü sayın valimizin başkanlığında seçici kurul tarafından titizlikle değerlendirilerek belirlendi. Bu senen birbirinden değerli isimler aday gösterildi. Ne mutlu bize İzzet babamızın izinde giden çok değerli hayırsever insanlarımız var. Bu vesile ile seçici kurula başkanlık eden Sayın valimiz Aydın Baruş’a kurulda bizlerle beraber yer alan Belediye Başkan Yardımcımız Emine Davrcıolğlu’na Rektörümüz Prof. Dr. Hayri Coşkun’a vakfımızın değerli başkanı Ahmet Baysal’a huzurlarınızda teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.

İzzet Baysal Vakfı Başkanı Ahmet Baysal ise, 2006’da TSO’nun başlattığı bu güzel teşebbüsün rahmetli amcası İzzet Baysal’ı çok memnun ettiğine inandığını ifade ederek, “Muhakkak ki, mutlu ediyor. Fakat bu başlangıcı da görebilmesini arzu ederdim. Ticaret odamızın her sene düzenlediği ve devamlılık haline gelen sosyal sorumluluk ödülü teşebbüsü için tekrara TSO odamıza ve üyelerine sonsuz teşekkür ve şükranlarımızı sunuyorum” diye belirtti. Bu yıl İzzet Baysal Sosyal Sorumluluk ödülünü almaya hak kazanan Orhan Uçar’ın kendileri açısından çok önemli olduğuna dikkat çeken Baysal, “Amcamın kaybında onun yerini alan üyemizdir. Onu da bilmenizi istiyorum. Orhan, amcam hayatını kaybettikten sona 2000 yılında yapılan genel kurulumuzda onun yerini alan üyemizdir. Onun için içimizde ayrı bir değeri vardır. Kendisi bu ödüle layık olan birisi ve ödülü hakkıyla almıştır. Kendisini tebrik ediyorum” dedi. Yapılan konuşmaların ardından Orhan Uçar’a ödülü, Bolu Valisi Aydın Baruş, Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, Bolu TSO Başkanı Türker Ateş, İzzet baysal vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Ahmet Baysal tarafından verildi.

sosyal_sorumluluk_odulu_10 sosyal_sorumluluk_odulu_2 sosyal_sorumluluk_odulu_3 sosyal_sorumluluk_odulu_4 sosyal_sorumluluk_odulu_5 sosyal_sorumluluk_odulu_6 sosyal_sorumluluk_odulu_7 sosyal_sorumluluk_odulu_8 sosyal_sorumluluk_odulu_9